Wyprzedzanie

Wyprzedzanie – kiedy można, a kiedy nie?

Wyprzedzanie polega na przejeżdżaniu obok pojazdu (lub innego uczestnika ruchu) poruszającego się w tym samym kierunku. Prawo o ruchu drogowym definiuje sytuacje, w których można taki manewr wykonać oraz kiedy jest to zabronione.

Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy upewnić się, że mamy odpowiednią widoczność, a na jezdni jest wystarczająco dużo miejsca, by wykonać manewr. Ważne jest nie tylko upewnienie się, że żaden pojazd nie nadjeżdża z naprzeciwka, ale także sprawdzenie czy pojazd jadący za nami również nie rozpoczął wyprzedzania. Ważne jest też obserwowanie zachowania pojazdu, który mamy zamiar wyprzedzać. Nie możemy wykonać tego manewru, jeśli ów pojazd również zasygnalizował wyprzedzanie (pojazdu poruszającego się przed nim). Powinniśmy obserwować także, czy pojazd nie zasygnalizował zamiaru zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Ze względu na utrudnioną widoczność, wyprzedzać nie wolno na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, przy dojeździe do wierzchołka wzniesienia oraz na skrzyżowaniach (z wyjątkiem rond lub miejsc, gdzie ruch jest kierowany). Ważnym obostrzeniem, o którym warto pamiętać jest zakaz wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych. Obowiązuje on tylko w terenie zabudowanym. Za wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych grożą mandaty. Zgodnie z taryfikatorem można otrzymać od 3 do nawet 10 punktów karnych oraz karę finansową w wysokości od 200 do 350 zł.

Z której strony można wyprzedzać samochodem lub rowerem

Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, zatem wyprzedzanie może odbywać się tylko z lewej strony. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Przykładem jest wyprzedzanie pojazdów szynowych, które może odbywać się tylko z prawej strony (od tej zasady również istnieje kilka wyjątków). Z prawej strony można wyprzedzić także inne pojazdy w kilku sytuacjach. Przykładem jest zdarzenie, w którym pojazd zamierza skręcić w lewo i w tym celu dojeżdża do osi jezdni – wówczas można wyprzedzić go z prawej strony, jeżeli jest na to wystarczająco dużo miejsca. Wyprzedzanie z prawej strony dopuszcza się warunkowo także na jezdniach jednokierunkowych oraz dwukierunkowych z wyraźnie wyznaczonymi pasami ruchu. Jeden z wyjątków dotyczy także rowerów. Mogą one wyprzedzać z prawej strony jadące wolniej pojazdy inne niż rower.

Wyprzedzanie a wymijanie – różnice

Wielu uczestników ruchu drogowego niepoprawnie nazywa manewr wyprzedzania wymijaniem. Tymczasem definicje obu tych manewrów są jasne i łatwe do zrozumienia. W odróżnieniu od wyprzedzania, podczas wymijania, pojazdy jadą w przeciwnych do siebie kierunkach. Możemy więc wymijać pojazd jadący z naprzeciwka, ale nie ten poruszający się po naszym pasie ruchu.