Mandaty

Taryfikator mandatów – co to jest?

Powszechnie stosowany na terytorium RP taryfikator mandatów to nic innego jak Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych za konkretne wykroczenia na uczestników ruchu drogowego, w formie mandatów karnych. Taryfikator podlega częstym zmianom, których celem jest dostosowanie wysokości grzywien do aktualnej sytuacji gospodarczej kraju (w tym inflacji) i zamożności obywateli. Powodem zmian bywa także chęć ograniczenia popełniania określonych przewinień przez kierowców, w tym celu zazwyczaj dokonuje się zwiększenia wysokości grzywien. Przyznawane są nie tylko kary finansowe, ale również tzw. punkty karne. Po przekroczeniu limitu punktów karnych, można utracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Aktualny taryfikator mandatów – gdzie go szukać?

Obecnie obowiązujący taryfikator mandatów na rok 2020 zawiera listę wykroczeń wraz z wysokościami grzywien za ich popełnienie. Najwyższe mandaty można obecnie otrzymać nie tylko za poważne wykroczenia wprowadzające niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale także np. za parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych. Grozi za to kara w wysokości 500 zł.

500 zł zapłacimy także m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 51 km/h, za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość, za jazdę pojazdem mechanicznym bez uprawnień czy za zatrzymanie się w miejscu utrudniającym jazdę.

Z pełną treścią aktualnego taryfikatora mandatów można zapoznać się m.in. na stronach internetowych policji.